Czym jest Ciemieniucha? 3 sposoby na nią

list In: Wiedza dla przyszłych rodziców On:
Czym jest Ciemieniucha? 3 sposoby na nią

Ciemieniucha — Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ciemieniucha (znana również jako łojotokowe zapalenie skóry) powoduje żółtawą, łuszczącą się skórę na czubku głowy dziecka, w jego uszach, brwiach i powiekach. Jest to dość powszechne zjawisko, dotykające około 80% noworodków w pewnym momencie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia. Chociaż zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu dwóch miesięcy, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby ją leczyć i zapobiec jej powrotowi w późniejszym okresie dzieciństwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym powszechnym, ale mało zrozumiałym schorzeniu, które dotyka dzieci na całym świecie.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest częstym schorzeniem skóry, które dotyka noworodki. Powoduje ona łuszczenie się i tworzenie skorupy na skórze głowy, zwykle z tyłu głowy lub w pobliżu szyi. Skorupki mogą być żółte lub białe i czasami zawierają płatki skóry. Stan ten często ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy, ale można zastosować pewne zabiegi, aby przyspieszyć ten proces. Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, może to przeszkadzać mu w spaniu lub sprawiać dyskomfort, gdy nosi czapkę.

Czym jest ciemieniucha — podstawowe informacje o niej

Co powoduje powstawanie ciemieniuchy?

Powodowana jest przez nadmiar olejów i sebum, które są wydzielane z gruczołów olejowych i gruczołów potowych w skórze. Istnieją dwa rodzaje ciemieniuchy: suchy i wilgotny. Sucha ciemieniucha pojawia się w postaci skorupiastych plam, natomiast wilgotna ciemieniucha wygląda jak tłusty łupież. Wilgotna ciemieniucha jest często związana z infekcją drożdżami lub bakteriami, więc nierzadko wygląda na czerwoną lub łuszczącą. Ta forma choroby jest również bardziej skłonna do wytwarzania silnego zapachu i może być zaraźliwa, jeśli pozostanie nieleczona.

Kiedy pojawia się ciemieniucha

Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku od jednego miesiąca do trzech miesięcy. Jest to znacznie bardziej powszechne u chłopców niż u dziewczynek.

Czy ciemieniucha jest szkodliwa?

Ciemieniucha może być swędząca i łuszcząca. Nie jest szkodliwa i zwykle ustępuje bez leczenia w ciągu kilku tygodni. Jeśli ciemieniucha utrzymuje się lub jeśli masz inne obawy dotyczące tego obszaru, udaj się do lekarza na badanie.

Ciemieniucha: objawy

Najczęstszym objawem są skorupiaste plamy skóry na skórze głowy, którym mogą towarzyszyć również łuszczące się obszary na twarzy i szyi. Skóra głowy może być również sucha i łuszcząca się, czerwona lub mieć drobne zgrubienia.
Nie jest to spowodowane złą higieną, więc mycie włosów dziecka częściej niż raz w tygodniu nie pomoże w usunięciu objawów!

3 sposoby na pozbycie się ciemieniuchy

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest stosowanie kremu lub maści, które zawierają kwas mlekowy, siarkę lub kwas salicylowy. Balsam należy nakładać dwa razy dziennie, aż do zniknięcia ciemieniuchy na główce.
Skórę można również delikatnie złuszczać ciepłą ściereczką. Jednak ta metoda nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 6 miesięcy życia, ponieważ może podrażnić ich skórę. 

Jak wyczesać ciemieniuchę

Z ciemieniuchą można sobie poradzić, delikatnie wyczesując grube, suche łuski szczotką o miękkim włosiu lub grzebieniem o drobnych zębach. Krem nawilżający do skóry głowy zawierający pirytionian cynku pomoże rozluźnić ciemieniuchę i ułatwi jej gojenie. Pamiętaj, aby oczyścić głowę dziecka po umyciu jej szamponem, ponieważ ciemieniucha jest spowodowana infekcją grzybiczą, która rozwija się w wilgotnym środowisku.

Jak leczyć ciemieniuchę

Najczęstszym sposobem leczenia ciemieniuchy jest krem z hydrokortyzonem, który można stosować dwa razy dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości. Jak w przypadku każdej choroby skóry, ważne jest, aby oczyścić to miejsce odpowiednim środkiem czyszczącym i dokładnie spłukać. Unikaj stosowania olejków lub balsamów na skórę głowy dziecka, ponieważ mogą one pogorszyć stan ciemieniuchy. Na koniec, unikaj skubania lub drapania skóry głowy dziecka, ponieważ może to prowadzić do infekcji skóry lub mieszków włosowych.

Żel na ciemieniuchę

Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, możesz spróbować przez tydzień stosować środki nawilżające bez żelu, a następnie przejść na stosowanie szamponu dla dzieci ze składnikami nawilżającymi, takimi jak olej kokosowy i masło shea, przez kolejny tydzień, zanim podejmiesz decyzję, który produkt wolisz stosować, jeśli objawy nie ustąpią.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji podczas ciemieniuchy:

  1. Umyj skórę głowy dziecka szamponem dla dzieci, a nie zwykłym szamponem do włosów. Upewnij się, że dobrze spłukujesz.
  2. Wmasuj olejek w skórę głowy i pozostaw na kilka minut, a następnie zmyj. Może to być dowolny rodzaj delikatnego olejku — oliwkowy, migdałowy lub kokosowy to niektóre opcje, które mogą być dostępne w Twoim miejscu zamieszkania.
  3. Nakrywaj głowę miękkim kapeluszem, który nie jest ciasny wokół uszu ani zbyt mały; pomoże to utrzymać wilgoć z dala od głębokich warstw skóry głowy.

Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę lub jeśli widzisz oznaki infekcji (takie jak zaczerwienienie lub obrzęk), zadzwoń do lekarza. Inne powody, dla których należy zadzwonić, to jeśli dziecko nie je lub nie pije dobrze, nie wypróżnia się od trzech dni i traci na wadze.

Wyczesywanie ciemienuchy u niemowląt

Co zrobić, jeśli ciemieniucha nie ustępuje?

Jeśli kołyska nie ustępuje, warto porozmawiać z lekarzem. Może on skierować Cię do dermatologa, który może zdiagnozować chorobę i przepisać leki. W niektórych przypadkach ciemieniucha ustępuje sama z siebie, bez żadnego leczenia.

Ciemieniucha czy egzema u niemowląt?

Ciemieniucha, znany również jako egzema u niemowląt, to stan, w którym skóra głowy ulega zapaleniu i wysuszeniu. Może się to zdarzyć, gdy skóra dziecka jest podrażniona z wielu powodów. Aby stwierdzić, czy Twoje dziecko ma ciemieniuchę, wystarczy sprawdzić skórę głowy. Jeśli na normalnej skórze znajdują się plamy białych łusek zmieszanych z żółtymi skorupkami, to prawdopodobnie jest to ciemieniucha.

Ciemieniucha u starszych dzieci

U starszych dzieci, zwłaszcza tych, które mają egzemę lub chorobę skóry, może pojawić się ciemieniucha. Jest to często spowodowane tymi samymi chorobami skóry, które prowadzą do egzemy u dzieci. Jeśli Twoje dziecko drapie się po głowie lub skórze głowy, a Ty zauważasz łuski na jego skórze głowy, winowajcą może być właśnie ciemieniucha. Dobra wiadomość jest taka, że ciemieniucha zwykle ustępuje sama po 3-6 miesiącach leczenia. Jeśli nie jesteś pewna, co to jest, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Ciemieniucha jest rodzajem łojotokowego zapalenia skóry, które jest chorobą zapalną skóry. Charakteryzuje się grubymi płatami skóry, które mogą mieć żółty, brązowy lub czerwony kolor. Stan zapalny często prowadzi do powstania łuszczących się i skorupiastych łusek na skórze głowy. Objawy mogą sprawić, że wygląda to tak, jakby dziecko miało łupież na głowie.

Stan ten nie jest zaraźliwy i zazwyczaj nie prowadzi do żadnych innych problemów zdrowotnych u dziecka. Zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, ale czasami wymaga leczenia przez lekarza lub farmaceutę za pomocą kremu, lub szamponu przeciwgrzybicznego.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić podczas leczenia ciemieniuchy, jest utrzymywanie skóry głowy dziecka w czystości i suchości.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień