Aktywne filtry

Kokony i gniazda

Kokony niemowlęce, zwane inaczej gniazdkami, znacznie zyskały na popularności w ostatnim czasie, stając się...

Kokony niemowlęce, zwane inaczej gniazdkami, znacznie zyskały na popularności w ostatnim czasie, stając się obowiązkowym punktem niejednej noworodkowej wyprawki

Wymyślony w Szwecji produkt kształtem faktycznie przypomina nieco gniazdo — jest to więc miękkie i wygodne legowisko o nieco podwyższonych brzegach. Jego głównym zadaniem jest stworzenie dla malucha bezpiecznej i komfortowej przestrzeni, przypominającej nieco środowisko, jakie dziecko pamięta z brzucha mamy.

Do czego służy kokon?

Kokon, łączący w sobie niejako funkcje leżaczka, otulacza i łóżeczka sprawia, że noworodek wycisza się i uspokaja. Dzięki miękkiemu, regulowanemu przy pomocy troczków wałkowi, otaczającemu znajdujący się w środku materacyk regulujemy wielkość miejsca do leżenia, dzięki czemu kokon posłuży zaledwie dopiero co urodzonemu niemowlakowi, jak i nieco starszemu dziecku.

Jakie są zalety używania gniazdka niemowlęcego?

Głównymi zaletami gniazdka niemowlęcego jest jego wielofunkcyjność i praktyczność. Świetnie sprawdzi się zarówno jako ochrona przed upadkiem, jak i przenośne łóżeczko, kiedy rodzic opiekujący się dzieckiem chce np. wziąć prysznic, mając jednocześnie swojego malucha na oku. Położony na podłodze doskonale izoluje przed chłodem, w łóżeczku uchroni dziecko przed uderzeniem głową w szczebelki. 

Kokon jest także wprost stworzony dla rodziców, którzy ze swoim nowo narodzonym dzieckiem śpią — maluch zabezpieczony jest przed sturlaniem się z łóżka lub przygnieceniem. Rodzice zaś mają spokojną głowę, mogąc czuwać tuż obok śpiącego niemowlęcia. 

Dla rodzin, które kochają podróże i nie chcą z nich rezygnować nawet wówczas, kiedy na pokładzie pojawia się nowy członek rodziny, kokon może pełnić funkcję łóżeczka turystycznego oraz miejsca do zabawy — taka wielofunkcyjność zostanie z całą pewnością doceniona przez każdą mobilną mamę lub tatę.

W zależności od swoich rozmiarów kokon posłużyć może nawet do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Nie zabezpieczy już wprawdzie przed upadkiem z kanapy, świetnie sprawdzi się jednak jako mata do zabawy lub wkładka do łóżeczka.

Jaki wybrać kokon dla niemowlaka?

Wybierając kokon niemowlęcynależy pamiętać, żeby był on nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także bezpieczny dla naszego dziecka. Boki gniazdka powinny być wystarczająco wysokie, by uchronić dziecko przed upadkiem z wysokości, wielkość materacyka także powinna zapewniać maluchowi odpowiednią ilość przestrzeni. Nie należy zapomnieć o wykończeniu, a więc wszelkiego rodzaju sznurkach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Także twardość kokonu nie jest bez znaczenia — zbyt twardy może się okazać dla dziecka niewygodny, zbyt miękki sprawi, że leżąc, dziecko będzie się zapadać.

Wybieraj te, które są bezpieczne dla Twojego maleństwa

Jak każdy produkt tekstylny przeznaczony do kontaktu ze skórą dziecka, kokon także powinien zostać uszyty z materiałów posiadających wszelkie niezbędne certyfikaty takie jak Oeko-tex standard 100. Ponadto materiał powinien oddychać, wszelkie powinny być wykonane jedynie przy użyciu bezpiecznych barwników, całość powinna cechować się dbałością o szczegóły oraz wysoką jakością szycia. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, jedynym problemem pozostanie wybór odpowiedniego wzoru, co wśród ogromu dostępnych egzemplarzy wcale może nie być takie łatwe.

Pielęgnacja kokonu niemowlęcego — jak o niego dbać

Ponieważ małe dzieci wymagają szczególnego dbania o higienę otoczenia, używany kokon także powinien być odpowiednio często czyszczony. Na szczęście konstrukcja tego produktu umożliwia jego pranie w pralce, co znacznie ułatwia zachowanie czystości podczas użytkowania. Najlepiej zdecydować się na delikatne środki piorące, mokry kokon najlepiej zaś suszyć w pozycji poziomej — dzięki temu na długi czas zachowa swój nienaganny wygląd.

Gniazdko niemowlęce, choć jest produktem stosunkowo nowym, warto rozważyć jego posiadanie w swojej dziecięcej wyprawce. Nie tylko zapewni on Twojemu dziecku spokój i komfortowy odpoczynek, ale także pomoże zadbać o jego bezpieczeństwo oraz ułatwi rodzicowi codzienne zajmowanie się dzieckiem. Zapewniając swobodę poruszania się, kokon w żaden negatywny sposób nie oddziałuje na rozwój ruchowy dziecka. Idealnie sprawdzi się nie tylko jako zakup dla siebie, ale także jako prezent na każde baby shower.

Czytaj więcej