Aktywne filtry

Laktatory i akcesoria

Laktatory dla mamy do odciągania pokarmu są niezawodnym pomocnikiem w karmieniu w domu, w pracy czy na spacerze.

...

Laktatory dla mamy do odciągania pokarmu są niezawodnym pomocnikiem w karmieniu w domu, w pracy czy na spacerze.

Co to jest laktator?

Laktator to urządzenie służące do odciągania mleka z kobiecej piersi. Nazywa się to również często odciągaczem pokarmu. Działa na zasadzie odciągania mleka z piersi łatwo i szybko do specjalnego pojemnika na mleko. Laktator może być pomocny w pierwszych dniach po porodzie. Do wyboru są często: laktator ręczny lub elektryczny.

Komfort to priorytet każdej kobiety podczas karmienia piersią. Laktator pomaga rozwiązać wiele problemów i jest łatwy i wygodny w użyciu. Dzięki laktatorowi każdy może karmić swoje dziecko mlekiem matki. Laktator dwufazowy naśladuje naturalny rytm ssania dziecka. Podczas pracy najpierw odciąga mleko szybko i powierzchownie, potem powoli i głęboko.

Jak działa laktator?

Laktator działa na zasadzie naśladowania odruchu ssania dziecka, dzięki czemu jego stosowanie wiąże się ze stymulacją produkcji mleka i jego skutecznym odciąganiem. Konstrukcja urządzenia jest zawsze pomyślana w taki sposób, aby kobieta mogła wygodnie przymocować urządzenie do piersi w celu odciągania pokarmu.

Silikonowy lejek jest mocno przymocowany do powierzchni piersi, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie odpowiedniej siły ssania. Wyciśnięte mleko jest zbierane w butelce połączonej z lejkiem. Laktator to urządzenie używane przez każdą świeżo upieczoną mamę. Jest to bardzo przydatne narzędzie, wówczas gdy mama nie może cały czas przystawiać dziecka do piersi.

Zalety laktatora

Łatwy w obsłudze laktator ręczny ma kilka zalet: jest lekki, cichy i znacznie tańszy od swojego elektrycznego odpowiednika. Urządzenie jest niewielkie, dzięki czemu bez problemu mieści się w damskiej torebce, a dzięki stosunkowo prostej konstrukcji łatwo utrzymać je w czystości.

Dobrą wiadomością dla matek karmiących jest to, że wiele modeli laktatorów ręcznych jest wyposażonych w specjalny masażer piersi lub wkładki ochronne. Tego typu wkładki zmniejszają dyskomfort związany z pompowaniem. Jeśli w ciągu najbliższych kilku tygodni zamierzasz zostać matką, prawdopodobnie już przygotowałaś odpowiednią wyprawkę dla dziecka. A teraz pomyśl o sobie — o ile laktator może wydawać się zbędnym elementem wyposażenia, to w sytuacji, gdy nie możesz samodzielnie karmić dziecka, ten łatwy w użyciu przedmiot okazuje się nieoceniony.

Jaki laktator wybrać?

Istnieją dwa rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne. Te pierwsze są stosunkowo tanie, łatwe w użyciu i wygodne, choć z laktatorami elektrycznymi wyglądają nieco blado, dlatego generalnie poleca się je kobietom, które odciągają mleko raz dziennie lub rzadziej.

Zwolennicy laktatorów ręcznych twierdzą, że działanie urządzeń ręcznych jest bliższe naturalnemu odruchowi ssania dziecka. Poza tym mogą kontrolować częstotliwość odciągania kolejnych porcji jedzenia, co pozwala im odczuwać mniejszy ból. Jednak indywidualne preferencje kobiet w tym zakresie mogą się znacznie różnić — często zdarza się, że odciąganie jednym laktatorem nie daje dobrych efektów, a inny model sprawdza się doskonale. Dlatego nie należy rezygnować z laktatora po pierwszej nieudanej próbie.

Co ile używać laktatora?

Laktator może być bardzo pomocny w wielu problemach z karmieniem piersią. Przydaje się zarówno podczas tak zwanych nawałów, jak i podczas przerwy w pokarmie, czyli zastojów. Jest również niezbędny w sytuacjach, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem piersi. Skondensowane mleko można następnie podać dziecku, wybierając odpowiednią butelkę.

Często też zdarza się, że matka musi wrócić do pracy, ale nie chce zrezygnować z karmienia. Mleko z piersi pozwala ojcu i innym krewnym karmić dziecko mlekiem matki. Zaleca się używanie laktatora w celu stymulacji karmienia piersią. Najskuteczniejszym czynnikiem wpływającym na ilość laktacji jest karmienie piersią, co wskazuje na zapotrzebowanie na pokarm. Jak prawidłowo używać laktatora, aby stymulować karmienie piersią? Z urządzenia najlepiej korzystać, gdy dziecko przestanie ssać pierś.

Jak sterylizować laktator?

Przed pierwszym i każdym użyciem ważne jest, aby dokładnie wyczyścić i wysterylizować poszczególne części laktatora. W tym celu możemy użyć specjalnego płynu oraz szczoteczki do mycia butelek i akcesoriów dla niemowląt.

  • Sterylizator elektryczny lub torby i pojemniki do sterylizacji w kuchence mikrofalowej mogą być przydatne do dezynfekcji niektórych części. Dokładne zasady mycia i sterylizacji opisane są w instrukcji dołączonej do laktatora.
  • Niezawodne gotowanie na parze — prosty i niedrogi sposób na usuwanie bakterii z przyborów do karmienia niemowląt.

Niezależnie od innych metod, warto wiedzieć, jak wyparzyć butelki. Do pojemnika na wodę wkładasz butelkę, smoczek, laktator i miarkę — wszystko do sterylizacji. Następnie gotuj je pod przykryciem przez około 5 minut. Zabieg powtarza się przed każdym posiłkiem.

Jakie są rodzaje laktatorów

Istnieją trzy podstawowe typy laktatorów, mianowicie są to: elektryczne, ręczne, bateryjne.

  • Elektryczne to modele z możliwością ładowania i zazwyczaj są to najmocniejsze laktatory dostępne na rynku. Możesz wybrać podwójny laktator elektryczny, który pobiera mleko z obu piersi jednocześnie lub pojedynczy model elektryczny, który odciąga pokarm z jednej piersi.
  • Laktator na baterie jest dostępny w wersji pojedynczej i podwójnej. Laktatory zasilane bateryjnie są zwykle mniejsze i bardziej przenośne niż laktatory elektryczne i są idealne, jeśli wiesz, że nie będziesz mieć łatwego dostępu do gniazdka.
  • Laktatory ręczne są obsługiwane ręcznie, co wymaga wielokrotnych naciśnięć dźwigni w celu stymulowania karmienia. Modele te są jednak lekkie, przenośne i niedrogie.

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

Po porodzie matka i dziecko mogą napotkać różne sytuacje, w których muszą być tymczasowo rozdzieleni. Przykładem tego jest sytuacja, gdy jeden jest w szpitalu, podczas gdy drugi jest w domu. Następnie przychodzi z pomocą metoda tzw. 7-5-3.

Stymulacja oszukuje piersi — mamy większe zapotrzebowanie na mleko niż w rzeczywistości. Odciąganie najlepiej wykonywać ręcznie lub za pomocą laktatora elektrycznego.

Mleko należy odciągać co 2-3 godziny za pomocą systemu: 7 minut z prawej piersi, 7 minut z lewej, 5 minut z prawej, 5 minut z lewej, 3 z prawej, 3 z lewej. Nie martw się, jeśli mleka poleci za dużo. Wszystko przychodzi z czasem. Ma to po prostu stymulować laktację, co zaowocuje naprawdę dużą ilością mleka.

Jak dbać o laktator?

Laktator należy stosować z zachowaniem szczególnej higieny. Po każdym użyciu należy go rozłożyć na wszystkie możliwe części i dokładnie umyć detergentem w gorącej wodzie. Każdą małą część, osłonę i nakrętkę należy umyć, ponieważ gromadzące się tam resztki mleka są idealną pożywką dla bakterii.

Dezynfekcja laktatora to kolejny ważny krok w jego pielęgnacji.

  • Laktator noworodka należy zdezynfekować przed każdym użyciem,
  • Przez 2. miesiąc życia dziecka — raz dziennie
  • Od 3 miesięcy życia — wystarczy 2-3 razy w tygodniu.
  • W przypadku wcześniaków obowiązują inne zasady – laktator należy zdezynfekować przed każdym użyciem.

Nie zapomnij zadbać o higienę innych urządzeń służących do mycia i suszenia laktatora, takich jak tacka ociekowa, szczotka do mycia, ściereczka bawełniana itp. Umyte i wysuszone części laktatora należy szczelnie zamknąć w pojemniku.

Czytaj więcej