Aktywne filtry

Otulacze i kocyki do fotelików

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych...

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Chcemy, by wszystko było jak najlepszej jakości i służyło dziecku nawet przez kilka lat. Szukamy często opcji, które mogą mieć wiele zastosowań. Takie uniwersalne produkty są często uznawane za mniej bezpieczne. Jednak nie w przypadku kocyków do fotelików samochodowych.

Jest to świetny wybór, jeżeli chcesz zwiększyć komfort jazdy dziecka, nie tracąc przy tym na bezpieczeństwie maluszka. Otulacze i kocyki do fotelików są więc niezbędnym elementem wyprawki, cieszącym się coraz większą popularnością nie tylko wśród młodych rodziców w ostatnich latach.

Po pierwsze komfort

Foteliki samochodowe są wymogiem według Kodeksu Drogowego dla wszystkich dzieci do 150 cm wzrostu. Często kojarzą się niemowlakom z brakiem wygody i ograniczeniem ruchu. Eksperci ds. fotelików podkreślają, że pasy powinny być naciągnięte maksymalnie. Oznacza to konieczną rezygnację z odzieży wierzchniej, takiej jak kombinezon, czy kurtka. Młodzi rodzice, myśląc o bezpieczeństwie maluszka, zapominają o jego komforcie w trakcie użytkowania fotelika. 

Na pomoc przychodzą otulacze i kocyki, które minimalizują uczucie dyskomfortu spowodowanego, między innymi, mocnym ściskiem pasów. Doskonale sprawdzą się w fotelikach najmniejszej kategorii wagowej (0-9kg lub 0-13kg), gdzie układany noworodka w pozycji embrionalnej, imitując poczucie przebywania w wózku. Jest to idealna opcja do długich podróży, szczególnie zimą, lub chłodną nocą. W połączeniu z przyjemnym szumem i bujaniem samochodu stworzą wspaniałą otoczkę do przyjemnego snu.

Po drugie bezpieczeństwo

Specjalne kocyki i otulacze posiadają otwory na pas bezpieczeństwa oraz zapięcie na rzep, dzięki którym dziecko nie wyślizgnie się z fotelika. Ogromnym plusem jest również łatwość użytkowania — kocyk może być przypięty na stałe do fotelika, dzięki czemu wystarczy tylko włożyć i otulić nim dziecko, w przeciwieństwie do typowych kombinezonów niemowlęcych. Ciepły otulacz lub kocyk może wywołać w noworodku poczucie bezpieczeństwa, które odczuwał w brzuchu mamy i zminimalizować ryzyko strachu przed podróżą.

Materiał też ma znaczenie

Wybierając otulacz do fotelika, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Gdy dziecko przychodzi na świat zimą, lepszy będzie ciepły materiał wodoodporny. W połączeniu z daszkiem fotelika stworzą dobrą parę do ochrony przed ewentualnym śniegiem, gradem lub deszczem. Latem może lepszy okazać się cieńszy kocyk, który zamiast postawić na ocieplenie i ochronę przed opadami, stworzy przyjemną otoczkę do snu noworodka.

Co wybrać otulacz czy kombinezon? 

W przypadku dzieci urodzonych zimą otulacz lub kocyk do fotelika jest lepszym rozwiązaniem niż kombinezon. Nie tylko oszczędza czas na ubranie noworodka, ale także pieniądze — nie trzeba kupować kilku kombinezonów, kompletów rękawiczek, bucików i czapek na sezon. Pamiętaj, że niemowlęta szybko rosną. 

Rozmiar kocyka jest uniwersalny, wystarczy więc jeden na całą zimę. Nie musisz się też martwić, czy kombinezon, który wybrałeś, jest odpowiedniego rozmiaru dla noworodka, który niebawem ma przyjść na świat. Zamiast rozpinać i zdejmować dziecku kombinezon lub kurtkę do jazdy, co może powodować stres i zniecierpliwienie małego człowieka, wystarczy odpiąć rzep i rozwinąć kocyk, który otuli dziecko z każdej strony. Niech już pierwsza podróż po porodzie do domu będzie przyjemna i bezstresowa. Wybierając otulacz, dziecko najprawdopodobniej spokojnie i szczęśliwie prześpi całą drogę!

Uniwersalność

Otulacze i kocyki do fotelików samochodowych zalecane są dla noworodków i niemowląt do około 12. miesiąca życia. Po tym czasie należy wyjąć produkt z fotelika, lecz to nie znaczy, że nadaje się do kosza – jeżeli wybierzesz przyjemny materiał, możesz go wykorzystywać przez kolejne lata jako zwykły kocyk lub matę! Usunięcie otulacza z fotelika jest równie proste, jak jego montaż. Kocyk w foteliku może również służyć podczas jazdy wózkiem. Pasy w wózku i w foteliku zazwyczaj znajdują się w tym samym miejscu, dzięki czemu otulacze i kocyki samochodowe można potraktować jako produkt uniwersalny.

Czytaj więcej