Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zrobić, gdy występuje obfite ulewanie u noworodka?

2023-09-10
Co zrobić, gdy występuje obfite ulewanie u noworodka?

Ulewanie u noworodków to zjawisko, które może niepokoić wielu rodziców. Jest to jednak często spotykane i zazwyczaj nie ma powodów do zmartwień. Ulewanie jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego u maluchów. W ich przypadku, mięsień zamykający przełyk nie działa jeszcze w pełni sprawnie. Dlatego pokarm, który trafia do żołądka, może wrócić z powrotem do przełyku i wydostać się na zewnątrz.

Ulewanie może być częstsze, gdy dziecko je w pośpiechu, połykając jednocześnie dużo powietrza. To może być spowodowane niewłaściwą techniką karmienia lub źle dobranym smoczkiem do butelki. Upewnij się, że smoczek ma odpowiednią wielkość otworów, aby mleko płynęło w odpowiednim tempie i aby uniknąć połykania powietrza przez dziecko.

Jakie Są Objawy i Jak je Rozpoznać?

 • Jednym z najbardziej oczywistych objawów jest wypływanie częściowo strawionego pokarmu z ust dziecka. Może to nastąpić zaraz po karmieniu lub nawet w trakcie.
 • Zmiana Zachowania - Niektóre dzieci mogą być niespokojne lub płaczliwe przed ulewanie. Możesz zauważyć, że maluch jest niespokojny, kręci główką czy też wydaje z siebie specyficzne dźwięki.
 • Połykanie i Kaszlenie - W niektórych przypadkach, dziecko może zacząć intensywnie połykać lub nawet kaszleć, próbując zatrzymać wypływający pokarm.
 • Odbijanie to również sygnał, że dziecko może zaraz ulewać. To jest spowodowane tym, że powietrze, które dziecko połknęło w trakcie karmienia, próbuje się wydostać.
 • Jeżeli zauważysz, że konsystencja lub kolor ulewanego pokarmu się zmienia, na przykład na brązowy lub zielony, to jest to sygnał, że konieczna jest konsultacja z lekarzem.
i jak temu zaradzić

Co Robić, Gdy Ulewanie Jest Obfite?

Jeżeli zauważysz, że ulewanie u Twojego dziecka jest obfite i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto podjąć konkretne kroki. Oto kilka wskazówek, co można zrobić w takiej sytuacji:

 1. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest konsultacja z lekarzem pediatrą. Może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie USG brzuszka czy testy alergiczne, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.
 2. Spróbuj zmienić technikę karmienia. Ważne jest, aby dziecko było właściwie przystawione do piersi. Upewnij się, że maluch ma możliwość dobrze chwycić brodawkę. Istnieje kilka technik karmienia, takich jak klasyczna, spod pachy czy na leżąco. Wybierz tę, która jest dla ciebie najbardziej komfortowa.
 3. Przy karmieniu piersią upewnij się, że dziecko jest w odpowiedniej pozycji i że smoczek do butelki ma właściwą wielkość otworów. Możesz również spróbować karmić dziecko mniejszymi porcjami, ale częściej. Podczas karmienia butelką, ważne jest, aby dziecko było ułożone w tzw. pozycji neutralnej. Oznacza to, że butelka powinna być w jednej linii z głową, szyją i tułowiem malucha. Szybkość przepływu mleka powinna być dopasowana do wieku i potrzeb dziecka. Niektóre smoczki są przeznaczone dla noworodków, inne dla starszych dzieci. Wybór odpowiedniego smoczka może znacząco wpłynąć na komfort karmienia.
 4. Jeżeli Twoje dziecko jest już na diecie zróżnicowanej, zwróć uwagę na to, jakie pokarmy mogą wywoływać ulewania i spróbuj je wyeliminować.
 5. Stała rutyna karmienia może pomóc w regulacji układu pokarmowego dziecka. Staraj się karmić dziecko o stałych porach i unikać zabaw czy intensywnego ruchu zaraz po posiłku.
 6. Naucz się rozpoznawać sygnały, które dziecko wysyła przed ulewanie. Jeżeli zauważysz je na czas, możesz spróbować uniknąć ulewania przez odpowiednie ułożenie dziecka czy też przez delikatne odbijanie.
 7. W niektórych przypadkach, zmiana rodzaju mleka modyfikowanego lub wprowadzenie specjalistycznych preparatów może być konieczna. Taka decyzja powinna być jednak zawsze skonsultowana z lekarzem.
 8. Masaż brzuszka to nie tylko chwileczka relaksu dla Twojego malucha, ale również sposób na poprawę jego samopoczucia. Dzięki niemu możesz ułatwić pracę jelit dziecka, co jest szczególnie ważne dla niemowląt, które często zmagają się z problemami trawiennymi.

Jak zaradzić ulewaniu?

Odpowiednia pozycja podczas karmienia

Pamiętaj, aby trzymać dziecko w pionowej pozycji podczas karmienia i przez około 20 minut po karmieniu. To może pomóc mleku zatrzymać się w żołądku.

Odpowiednia butelka

Wybór odpowiedniej butelki i smoczka również ma znaczenie. Niektóre butelki są zaprojektowane tak, aby zmniejszyć ilość powietrza, którą dziecko połyka podczas ssania, co może zmniejszyć ulewanie.

Karmienie na żądanie

Stałe i częste karmienie może pomóc w ograniczeniu ulewania. Nie przekarmiaj dziecka i obserwuj jego reakcje.

najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Czy ulewanie jest niebezpieczne?

Najczęściej ulewanie jest normalnym etapem rozwoju i samoistnie znika. Jeśli jednak masz obawy, skonsultuj się z lekarzem.

Jak odróżnić normalne ulewanie od refluksu?

Jeśli ulewanie jest obfite, częste, i twoje dziecko jest niespokojne, nie przybiera na wadze lub ma inne objawy, takie jak kaszel, warto skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę coś zrobić, aby zapobiec ulewaniu?

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek, nie ma pewnej metody na zapobieganie ulewaniu. Ważne jest obserwowanie dziecka i, jeżeli jest taka potrzeba, konsultacja z lekarzem.

Kiedy maluch przestaje ulewać?

Ulewanie u niemowląt to zjawisko, które zwykle mija, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Dla większości maluchów, to jest moment, gdy problem ulewanie staje się rzadkością.

Co zrobić, jeśli ulewanie nie ustępuje?

Jeśli ulewanie nie ustępuje mimo prób zmiany pozycji podczas karmienia czy używania specjalnych butelek, zaleca się konsultację z pediatrą. Lekarz może zasugerować dodatkowe badania lub zmianę diety dziecka.

Czy ulewanie ma związek z kolką?

Ulewanie i kolka to dwa różne objawy, ale oba mogą występować u niemowląt. Nie ma dowodów na to, że jedno jest wynikiem drugiego, ale oba mogą być stresujące zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Czy zmiana diety matki karmiącej piersią może pomóc?

Jeśli karmisz piersią, niektóre produkty w twojej diecie mogą wpływać na dziecko. Mówi się o możliwości wprowadzenia diety eliminacyjnej, ale zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.

Czy podawanie herbatki dla niemowląt może pomóc?

Niektórzy rodzice stosują herbatki dla niemowląt w celu zmniejszenia ulewania. Nie ma jednak naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność, a niektóre mogą nawet być szkodliwe dla niemowląt. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed podaniem dziecku jakichkolwiek suplementów.

Czym Jest Refluks i Jak Go Rozpoznać?

Refluks u niemowląt różni się od zwykłego ulewania. Główną różnicą jest ból, który towarzyszy maluchowi. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest niespokojne podczas karmienia, przerywa ssanie i jest płaczliwe, to może to być objaw refluksu. W przeciwności do łagodnego ulewania, refluks charakteryzuje się gwałtownymi wymiotami.

Kiedy Refluks Ustępuje?

Jeśli Twoje dziecko cierpi na refluks, konieczna jest konsultacja z pediatrą. W przypadku łagodnego, fizjologicznego ulewania, problem zwykle znika, gdy maluch zaczyna siedzieć.

Refluks u Dzieci – Co To Jest?

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt to stan, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy alergia pokarmowa. W odróżnieniu od łagodnego ulewania, refluks jest bolesny dla dziecka i wymaga interwencji medycznej.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł wam zrozumieć, co robić, gdy występuje ulewanie u noworodka. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Nie zapomnijcie również podzielić się tym artykułem z innymi rodzicami, którzy mogą mieć podobne pytania.

Dziękuję za przeczytanie i życzę wam wszystkiego najlepszego w opiece nad waszymi maluszkami!

Ten artykuł jest tylko informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Ulewanie u noworodków i niemowląt to zjawisko często spotykane i zazwyczaj nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-03
Rewelacja !
2023-06-25
Szybka realizacja, produkt zgodny z opisem.

Średnia ocena: 4.91/5.0

Na podstawie: 435 opinii

pixelpixelpixelpixel