Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy warto zwracać uwagę na certyfikaty GOTS i OEKO-TEX?

2023-09-15
Czy warto zwracać uwagę na certyfikaty GOTS i OEKO-TEX?

Co to jest certyfikat GOTS i dlaczego jest ważny?

GOTS, czyli Global Organic Textile Standard, to jeden z najbardziej znanych i cenionych certyfikatów dla produktów tekstylnych wykonanych z bawełny organicznej. Jeśli spotkasz ten znak na etykiecie produktu, możesz być pewien, że jest on bezpieczny dla Twojego dziecka. Ale to nie wszystko! GOTS to nie tylko gwarancja jakości, ale również dbałość o ludzi i planetę. W tym artykule przybliżymy, co dokładnie oznacza ten certyfikat i dlaczego jest tak ważny.

Zrozumienie znaczenia certyfikatu GOTS pomoże Ci dokładnie wiedzieć, co kupujesz i jakie są korzyści dla zdrowia Twojego dziecka, ale również dla środowiska i społeczności.

Jeśli produkt ma certyfikat GOTS, oznacza to, że jest wykonany z co najmniej 70% organicznych włókien i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, które mogą zaszkodzić Twojemu dziecku. To oznacza również, że podczas produkcji używane są tylko bezpieczne barwniki i procesy.

GOTS nie koncentruje się tylko na produkcie końcowym, ale również na całym procesie produkcji. To oznacza, że uwzględnia sprawy społeczne, takie jak godziwe wynagrodzenie i warunki pracy dla pracowników. Ponadto, standard promuje zrównoważoną produkcję, minimalizując wpływ na środowisko.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie produktu z certyfikatem GOTS jest sprawdzenie etykiety. Logo GOTS jest łatwo rozpoznawalne i powinno być wyraźnie widoczne na etykiecie produktu.

Certyfikat GOTS to nie tylko gwarancja wysokiej jakości i bezpieczeństwa dla Twojego dziecka, ale również dbałość o dobro społeczne i ekologiczne. Wybierając produkty z tym certyfikatem, możesz być pewien, że robisz dobry wybór dla swojej rodziny i dla planety.

Rodzaje certyfikatu GOTS

Zrozumienie różnych rodzajów certyfikatów GOTS pomoże Ci dokładnie wiedzieć, co kupujesz i jakie są korzyści dla zdrowia Twojego dziecka.

 1. GOTS "Organic" - Ten rodzaj certyfikatu oznacza, że produkt zawiera co najmniej 95% organicznych włókien. Jest to najwyższy poziom certyfikacji i gwarantuje największą jakość.

 2. GOTS "Made With Organic" - Jeśli na etykiecie widnieje napis "Made With Organic", oznacza to, że produkt zawiera od 70% do 94% organicznych włókien. Jest to niższy poziom certyfikacji, ale nadal zapewniający pewien standard jakości.

 3. GOTS "Transakcyjny" - Ten rodzaj certyfikatu jest stosowany głównie dla producentów i dostawców surowców. Oznacza to, że surowce użyte w produkcji są certyfikowane, ale sam produkt końcowy niekoniecznie.

Różne rodzaje certyfikatów GOTS dają Ci możliwość dokonania bardziej świadomego wyboru. Jeśli zależy Ci na 100% organicznym produkcie, wybierz opcję z certyfikatem "Organic".

Co można certyfikować w ramach certyfikatu GOTS?

 • Ubrania i Tekstylia - Najczęściej certyfikatem GOTS objęte są ubrania dla niemowląt i dzieci, ale także dla dorosłych. Obejmuje to wszystko, od body i pajacyków, po koszulki i spodnie.

 • Pościel i Ręczniki - Pościel i ręczniki wykonane z bawełny organicznej również mogą być certyfikowane przez GOTS. To świetna opcja dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom jak najbezpieczniejsze otoczenie.

 • Zabawki Tekstylne - Tak, nawet zabawki mogą być certyfikowane! Jeśli zależy Ci na tym, aby pluszowy miś lub inna zabawka była wykonana z bezpiecznych materiałów, poszukaj certyfikatu GOTS.

 • I wiele więcej...

Jakie są zasady certyfikatu GOTS?

 • Organiczne włókna: Produkt musi zawierać co najmniej 70% organicznych włókien, aby otrzymać certyfikat GOTS.
 • Bezpieczne substancje chemiczne: W procesie produkcji nie mogą być używane żadne substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska.
 • Sprawiedliwe warunki pracy: Produkcja musi odbywać się w warunkach zapewniających pracownikom godne wynagrodzenie i bezpieczne warunki pracy.
 • Zrównoważona produkcja: Cały proces produkcji, od uprawy surowców po finalny produkt, musi być zrównoważony pod względem ekologicznym.

W Polsce mamy już 35 firm z certyfikatem GOTS. Możesz sprawdzić, kto go ma, na stronie global-standard.org.

Co to jest certyfikat OEKO-TEX i jak się go zdobywa?

OEKO-TEX to inny ważny certyfikat, który powstał w Niemczech i Austrii. Zapewnia, że produkt jest wolny od szkodliwych substancji. Jest on często stosowany w przypadku różnych rodzajów tkanin, nie tylko bawełnianych. Jego celem jest pokazanie, że produkty są bezpieczne dla ludzi i nie zawierają szkodliwych substancji.

Jak przyznawany jest certyfikat OEKO-TEXT?

OEKO-TEX ocenia obecność szkodliwych substancji w produktach, jak również warunki ich produkcji. Organizacja ta współpracuje z autoryzowanymi laboratoriami na całym świecie.

Producent wyrobu może wybrać laboratorium, które jest najbliżej jego lokalizacji i zlecić przeprowadzenie testów. Produkty producenta zostaną poddane serii testów mających na celu wykrycie wszelkich szkodliwych substancji. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli produkty spełnią wszystkie kryteria, producent otrzyma certyfikat OEKO-TEX. Certyfikat ten jest ważny przez rok i można go przedłużać. Jest on uznawany na całym świecie.

Zdobycie certyfikatu OEKO-TEX to proces, który wymaga czasu i zaangażowania ze strony producenta, ale korzyści dla was, jako kupujących, są ogromne. Nie tylko zyskujecie zaufanie do producenta, ale też macie pewność, że produkty, które kupujecie, są bezpieczne i wolne od szkodliwych substancji.

Klasy produktów w OEKO-TEX

 1. Klasa IV: Tkaniny, które rzadko dotykają skórę, jak obrusy.
 2. Klasa III: Ubrania, które mają mało kontaktu ze skórą, jak płaszcze.
 3. Klasa II: Codzienna odzież, jak bielizna czy bluzki.
 4. Klasa I: Produkty dla maluchów do 3 roku życia.

Co muszą spełniać produkty z certyfikatem OEKO-TEX?

 • Brak szkodliwych substancji: Produkty nie mogą zawierać żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak formaldehydy, pestycydy czy barwniki azowe.
 • Zrównoważona produkcja: Proces produkcji musi być zrównoważony pod względem ekologicznym, co oznacza minimalizację wpływu na środowisko.
 • Etyczne warunki pracy: Produkcja musi odbywać się w warunkach zapewniających pracownikom godne wynagrodzenie i bezpieczne warunki pracy.

Certyfikaty GOTS i OEKO-TEX to znaki, że produkty są bezpieczne, ekologiczne i społecznie odpowiedzialne. Dlatego warto zwracać na nie uwagę przy zakupach.

najczęściej zadawane pytania

Czy mogę ufać wszystkim rodzajom certyfikatów GOTS?

Tak, wszystkie rodzaje certyfikatów GOTS są wiarygodne, ale różnią się poziomem jakości i ilością organicznych włókien.

Czy produkty z różnymi rodzajami certyfikatów różnią się ceną?

Tak, produkty z certyfikatem "Organic" są zwykle droższe niż te z certyfikatem "Made With Organic".

Czy certyfikaty są ważne tylko dla produktów dla dzieci?

Nie, certyfikaty te są ważne dla szerokiej gamy produktów, ale są szczególnie istotne, gdy chodzi o artykuły dla dzieci.

Czy certyfikowane produkty są droższe?

Zwykle tak, ale to mała cena za dodatkowe bezpieczeństwo i jakość.

Czy zasady certyfikatu GOTS są stałe?

Zasady są regularnie aktualizowane, aby dostosować je do najnowszych standardów bezpieczeństwa i ekologii.

Czy mogę zweryfikować certyfikat producenta GOTS?

Tak, na oficjalnej stronie GOTS można sprawdzić, czy dany producent rzeczywiście posiada ważny certyfikat.

Czy certyfikat OEKO-TEX jest międzynarodowy?

Tak, certyfikat OEKO-TEX jest uznawany na całym świecie.

Jak długo jest ważny certyfikat OEKO-TEXT?

Certyfikat jest zwykle ważny przez rok i można go przedłużać.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Bambusowy kocyk Baby Blue 80x100 cm Lullalove

Bambusowy kocyk Baby Blue 80x100 cm Lullalove

Cena regularna: 149,99 zł brutto118,49 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 118,49 zł
Kocyk z wełny merino - beż, kolekcja PREMIUM Lullalove

Kocyk z wełny merino - beż, kolekcja PREMIUM Lullalove

Cena regularna: 319,99 zł brutto271,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 254,99 zł
Kocyk z wełny merino - niebieski, kolekcja PREMIUM Lullalove

Kocyk z wełny merino - niebieski, kolekcja PREMIUM Lullalove

Cena regularna: 319,99 zł brutto271,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 254,99 zł
Lekki dzianinowy kocyk 90x90cm mgiełka mięta Lullalove

Lekki dzianinowy kocyk 90x90cm mgiełka mięta Lullalove

Cena regularna: 109,99 zł brutto96,79 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 92,39 zł
Szeroka opaska twisted - beż S Lullalove

Szeroka opaska twisted - beż S Lullalove

Cena regularna: 44,99 zł brutto39,59 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 37,79 zł
Kimono bambusowe - Karpie Koi Lullalove

Kimono bambusowe - Karpie Koi Lullalove

Cena regularna: 269,99 zł brutto237,59 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 226,79 zł
Bambusowy kocyk Pudrowy róż splot klasyczny 80x100 cm Lullalove

Bambusowy kocyk Pudrowy róż splot klasyczny 80x100 cm Lullalove

Cena regularna: 149,99 zł brutto118,49 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 118,49 zł
Książeczka sensoryczna BLACK&WHITE 542 BabyOno

Książeczka sensoryczna BLACK&WHITE 542 BabyOno

29,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką27,59 zł brutto
Bambusowa chustka z daszkiem Boho Szary Lullalove

Bambusowa chustka z daszkiem Boho Szary Lullalove

45,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką39,09 zł brutto
Kocyk bambusowy motylek, błękit Lullalove

Kocyk bambusowy motylek, błękit Lullalove

Cena regularna: 129,99 zł brutto114,39 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 109,19 zł
Kołderka do wózka — serenity - niebieska 65×70cm Lullalove

Kołderka do wózka — serenity - niebieska 65×70cm Lullalove

Cena regularna: 109,99 zł brutto96,79 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 92,39 zł
Ażurowy kocyk bambusowy 80x100 cm Vintage Pink My Memi

Ażurowy kocyk bambusowy 80x100 cm Vintage Pink My Memi

Cena regularna: 139,99 zł brutto128,79 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 123,19 zł
Bambusowe prześcieradło do gondoli - boho flowers My Memi

Bambusowe prześcieradło do gondoli - boho flowers My Memi

69,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką64,39 zł brutto
Ponczo muślinowe jednorożec 2+ Lullalove

Ponczo muślinowe jednorożec 2+ Lullalove

Cena regularna: 139,99 zł brutto123,19 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 117,59 zł
Kocyk bambusowy z falbanką 85x105 beige My Memi

Kocyk bambusowy z falbanką 85x105 beige My Memi

Cena regularna: 159,99 zł brutto147,19 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 140,79 zł
Bawełniana pościel Jagódki - 100x135 cm Lullalove

Bawełniana pościel Jagódki - 100x135 cm Lullalove

Cena regularna: 159,99 zł brutto140,79 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 134,39 zł
Bambusowa myjka rękawica do kąpieli light grey My Memi

Bambusowa myjka rękawica do kąpieli light grey My Memi

39,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką36,79 zł brutto
3-pak ręczniczków bambusowych beige My Memi

3-pak ręczniczków bambusowych beige My Memi

69,99 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką64,39 zł brutto
Bambusowy duży ręcznik beige — cat My Memi

Bambusowy duży ręcznik beige — cat My Memi

Cena regularna: 199,99 zł brutto183,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 187,99 zł
Kocyk merino PREMIUM - pudrowe ciasteczko Lullalove

Kocyk merino PREMIUM - pudrowe ciasteczko Lullalove

Cena regularna: 319,99 zł brutto271,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 254,99 zł
Kocyk merino PREMIUM - beżowe ciasteczko Lullalove

Kocyk merino PREMIUM - beżowe ciasteczko Lullalove

Cena regularna: 319,99 zł brutto271,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 254,99 zł
Kapelusz Bucket LOLALAND La Millou

Kapelusz Bucket LOLALAND La Millou

99,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką84,15 zł brutto
Poduszka do spania, Bawełna, LOLALAND, La Millou

Poduszka do spania, Bawełna, LOLALAND, La Millou

Cena regularna: 79,00 zł - 125,00 zł brutto72,68 zł - 115,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 63,48 zł - 105,80 zł
Koc Piknikowy, ABC FARM, La Millou

Koc Piknikowy, ABC FARM, La Millou

299,00 zł - 369,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką269,10 zł - 332,10 zł brutto
Kosmetyczka, Flower Styles, La Millou

Kosmetyczka, Flower Styles, La Millou

74,00 zł - 94,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką68,08 zł - 86,48 zł brutto
Zestaw pieluszek, Bamboo, Flower Styles, La Millou

Zestaw pieluszek, Bamboo, Flower Styles, La Millou

99,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką91,08 zł brutto
Poduszka Kura Babci Dany, Minky, Fly Me To The Moon Sky Pure, La Millou

Poduszka Kura Babci Dany, Minky, Fly Me To The Moon Sky Pure, La Millou

139,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką127,88 zł brutto
Zestaw pieluszek, Bamboo, SIMBO by Maja Hyży, La Millou

Zestaw pieluszek, Bamboo, SIMBO by Maja Hyży, La Millou

109,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką100,28 zł brutto
Poduszka Angel's Wings, Jersey, PRINCE, La Millou

Poduszka Angel's Wings, Jersey, PRINCE, La Millou

Cena regularna: 59,00 zł brutto54,28 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 69,00 zł
Kimono Bambusowe, FLOWER STYLES, La Millou

Kimono Bambusowe, FLOWER STYLES, La Millou

299,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką269,10 zł brutto
Poduszka Kura Babci Dany, Minky, PRINCE, La Millou

Poduszka Kura Babci Dany, Minky, PRINCE, La Millou

129,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką118,68 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-20
Bardzo miła obsługa!
2023-07-16
Polecam

Średnia ocena: 4.91/5.0

Na podstawie: 435 opinii

pixelpixelpixelpixel