Aktywne filtry

Butelki

Przyszłe mamy już od początku swojej ciąży chcą zrobić wszystko, aby ich maluszkowi było jak najlepiej. Na etapie noszenia go pod...

Przyszłe mamy już od początku swojej ciąży chcą zrobić wszystko, aby ich maluszkowi było jak najlepiej. Na etapie noszenia go pod sercem dbają o siebie. Zapewniają mu również najlepszą wyprawkę, kupują wszystkie potrzebne rzeczy, które są najwyższej jakości. Na samym początku większość mam karmi swoje dziecko piersią, aby prawidłowo się rozwijało i poczuło z nią najmocniejszą więź. Maluchy jednak szybko dorastają, w mgnieniu oka stają się coraz bardziej samodzielne, także pod względem jedzenia i picia. Wtedy przychodzi wybór kolejnego, dobrego produktu — butelka na mleko

Co ile karmić noworodka butelką?

Niektóre mamy, nie będą mogły karmić naturalnie swojego dziecka z różnych powodów. Od samego początku będą musiały się posługiwać butelką. Pamiętaj, aby mleko podawać według ścisłych zaleceń lekarza, który zna się na rzeczy i profesjonalnie oceni sytuację. Na samym początku maluch powinien jeść z butelki około 6-8 razy na dobę, aby dobrze się rozwijać, w późniejszych okresach życia już rzadziej.

Jak poznać, że Twoje dziecko chce jeść?

Zaczyna się ono robić wtedy niespokojne, nierzadko płacze, a także zaczyna otwierać usta, czy ssać paluszki. Są to oznaki tego, iż szuka czegoś, co będzie mógł ssać, a co za tym idzie, zaczyna robić się głodny. Pamiętaj, że powinno ustalić się dokładne pory, kiedy dziecko będzie jeść, z określonymi między nimi przerwami. Jeśli jednak podasz dziecku butelkę kilkanaście minut wcześniej, czy później, niż planowo, nic się nie stanie.

Jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką?

Najlepszą pozycją do karmienia dziecka butelką jest trzymanie go w ramionach, wówczas zaspokoisz nie tylko jego głód fizyczny, ale także głód czułości, której pociechy potrzebują sporo. Pamiętaj jednak, aby nie podawać mu jedzenia całkowicie na płasko, istnieje wówczas ryzyko zadławienia/zachłyśnięcia. Butelkę trzymaj tak, aby mleko całościowo wypełniło smoczek. Jeżeli będziesz trzymać ją w pozycji bardziej pionowej, wtedy w smoczku utrzymywać będzie się powietrze, które połknięte przez niemowlaka może prowadzić do nieprzyjemnych kolek. Podczas karmienia możesz zmieniać również rękę, na której trzymasz dziecko. Wtedy będzie miało możliwość obserwowania otoczenia z różnych perspektyw. 

Kilka ważnych zasad podczas karmienia mlekiem modyfikowanym

  1. Nigdy nie podawaj więcej mieszanki, niż zalecane jest na opakowaniu. 
  2. Pamiętaj o odpowiednich proporcjach mleka do wody.
  3. Zawsze podawaj swojej pociesze świeżo przygotowane mleko, najlepiej przygotowane kilka minut przed planowanym karmieniem. 
  4. Najważniejsze — często myj i sterylizuj zarówno butelkę, jak i smoczek. Nie pozwól, aby Twoje dziecko jadło z brudnej butelki, ponieważ może to skutkować wprowadzeniem do organizmu zarazków, bakterii oraz brudu, który osiada się na stojącym przedmiocie.

Jakie cechy ma butelka, które będzie najlepszą dla niemowlaka karmionego piersią?

Butelki dla dzieci to czasem naprawdę ciężki wybór. Rodzice chcą nauczyć swojego malucha samodzielności, dlatego muszą skupić się na jego wygodzie podczas jedzenia. Taką wygodą będzie smoczek, który przypominać dziecku będzie na początku pierś mamy, którą do tej pory ssał. Będzie to dla niego wówczas łatwiejsze i szybciej nauczy się pić z takiej butelki.

Jakie warunki musi ona wówczas spełniać?

Najważniejszy podczas wyboru takiej butelki jest oczywiście smoczek, który dziecko będzie ssać — takim, który najbardziej oddaje kształt oraz dynamikę kobiecej brodawki podczas karmienia, jest smoczek dynamiczny. Ich kształt jest symetryczny, inspirowany kształtem brodawki sutkowej. Końcówka, podobnie jak brodawka mamy, będzie podczas ssania kurczyć się i wydłużać. Butelka do picia dla dzieci powinna mieć również odpowiedni kształt, ponieważ maluch, podczas jedzenia, często będzie ją dotykać, chwytać. Najlepsze będą te profilowane, ponieważ ułatwią dziecku chwyt, gdyż wykonane są z myślą o dostosowaniu do kształtu dłoni.

Butelka szklana dla niemowląt — czy jest to dobry pomysł?

Szkło wykonane jest z toksycznych substancji, a na dodatek jest to materiał bardzo kruchy. W związku z tym może pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie, czasem wystarczy nieco mocniejsze ściśnięcie go, co dzieci często robią podczas spożywania swojego posiłku. Wybór butelki jednak zależy całkowicie od rodziców. 

Czytaj więcej