Aktywne filtry

Plecaki przedszkolne

Chociaż przedszkolaki nie muszą nosić ze sobą książek i zeszytów, zdecydowanie potrzebują plecaka. Przyda się on...

Chociaż przedszkolaki nie muszą nosić ze sobą książek i zeszytów, zdecydowanie potrzebują plecaka. Przyda się on zarówno dla ulubionej maskotki, jak i do ubranka na zmianę, czy po prostu drugiego śniadania, ale też podczas wycieczek czy spacerów. Co rodzice powinni wziąć pod uwagę przy wyborze plecaka dla malucha? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego plecaka dla przedszkolaka.

Jaki powinien być plecak dla przedszkolaka

Plecak dla dziecka idącego do przedszkola powinien być nie tylko wygodny, motywujący malucha do wyjścia z domu, ale także wygodny i funkcjonalny. To bardzo ważne, bo przy tak małym dziecku każdy szczegół jest istotny.

Najważniejsze, aby plecak był mały i lekki — zapakowany nie powinien przekraczać 10% wagi Twojego dziecka. Ponadto nie może być szerszy niż plecy dziecka ani zbyt długi. Wysokość szyi powinna być górną krawędzią, a koniec linii grzbietu powinien znajdować się na dolnej krawędzi. W takim przypadku lepiej nie inwestować w większy model plecaka, biorąc pod uwagę nawet to, że mógłby się przydać on również w przyszłym roku, w pierwszej klasie (kiedy w zasadzie tornistry dziecięce powinny być większe).

Na co jeszcze poświęcić więcej uwagi podczas wyboru plecaka dla przedszkolaka?

  • Paski do plecaków dziecięcych powinny być regulowane, wystarczająco szerokie i jednocześnie miękkie. Dzięki temu nie nacinają skóry, ale umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru plecaka.
  • Plecak powinien być wyposażony w dodatkowy dołączany i regulowany pas piersiowy, który pozwoli uniknąć zsuwaniu się szelek z ramion malucha.
  • Ważny jest również materiał. Idealnie, aby był wodoodporny i łatwy w czyszczeniu.
  • Design to nie tylko kwestia wyglądu, który jest bardzo ważny dla wielu, często ekscentrycznych dzieci. W tym kontekście mamy również na myśli konstrukcję plecaka przedszkolnego, a przede wszystkim znajdujące się w nim komórki czy przegródki, które pozwalają dziecku zachować porządek.

Idealny plecak dla przedszkolaka

Plecak przedszkolaka musi być inny niż ten, z którym dziecko chodzi do pierwszej klasy. Wynika to głównie z różnych potrzeb — w szkole trzeba nosić dużo rzeczy, w przedszkolu większość rzeczy jest dostępna na miejscu, np. zabawki lub przybory do malowania i rysowania. Nieco inną rolę spełnia plecak, który zazwyczaj przeznaczony jest do przenoszenia drobnych przedmiotów lub ulubionych zabawek i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Plecak dla 2 i 3-latka

Małe dziecko, które cały czas przebywa w domu, a które nie uczęszcza jeszcze do placówki oświatowej lub opiekuńczej, niekoniecznie musi mieć własny plecak. Jednak bez wątpienia przyda się na wyjazdach rodzinnych lub dalekobieżnych jako bagaż podręczny, aby dziecko mogło spakować swoje rzeczy osobiste, które przydadzą się np. podczas wyjazdu.

Podczas gdy 2-latek potrzebuje plecaka do żłobka, tak później przyda się on do przedszkola. Do niego maluch może spakować swoją ukochaną zabawkę lub książeczkę, aby pomóc mu poradzić sobie z dala od rodziców i domu.

Podczas gdy dzieci, które zazwyczaj rozpoczynają przygodę w przedszkolu w wieku 3 lat, nie muszą przynosić z domu materiałów plastycznych, plecak przedszkolaka jest istotną częścią ich wyprawki.

Plecak dla 4-latka

Jeśli chodzi o konstrukcję plecaka dla dzieci, nie powinien on być zbyt skomplikowany ani nieporęczny. Zwłaszcza jeśli szukamy produktu, który przydałby się w przedszkolu lub pierwszej klasie.

Dlatego najlepiej, aby plecak dla czteroletniego dziecka składał się z jednej dużej komory. Dobrze, jeśli plecak posiada zamek błyskawiczny z praktycznym i stosunkowo łatwym w obsłudze suwakiem, który dziecko może bez większych problemów otwierać i zamykać.

Alternatywnie możesz wybrać model plecaka, który ma dodatkową drugą przegrodę, która jest mniejsza i zwykle znajduje się z przodu. Możesz ukryć w niej małe rzeczy, takie jak samochód lub paczkę chusteczek higienicznych. Warto również zwrócić uwagę na plecaki dla dzieci z siateczkową kieszenią na parasol lub butelkę do picia.

Czytaj więcej