Smoczki i ustniki do butelek
Jak wybrać najlepszy smoczek do karmienia butelką?
Każda mama i tata wiedzą ile szczęścia, ale i trosk pojawia się wraz z...
Jak wybrać najlepszy smoczek do karmienia butelką?
Każda mama i tata wiedzą ile szczęścia, ale i trosk pojawia się wraz z przyjściem na świat ukochanego dziecka. Chcąc zapewnić maluszkowi najlepszy start w życie, rodzice stają przed wieloma dylematami dotyczącymi wyboru odpowiedniej wyprawki. O ile dość łatwo jest wybrać ubranka, kosmetyki dedykowane noworodkom czy nawet łóżeczko, o tyle nieco trudniej jest właściwie wybrać smoczki dla noworodków do karmienia butelką.
Niewątpliwie najlepszym pożywieniem jest mleko matki, co jednak zrobić gdy z różnych przyczyn jest to niemożliwe i trzeba karmić dziecko butelką? Na rynku produktów dla dzieci jest wiele ofert, jednak wybór smoczka nie jest przez to łatwiejszy. Czasem młode mamy wpadają w pułapkę dobrych rad. Kierują się poradami koleżanek lub znajomych i kupują polecane przez nich smoczki. Często okazuje się jednak, że to, co przypadło do gustu jednemu dziecku, dla innego nie jest odpowiednie. Maluszek jest niezadowolony, nie chce jeść, a karmienie jest bardzo stresujące dla dziecka i dla mamy. Jak w takim razie w gąszczu produktów dla dzieci samodzielnie odnaleźć ten najlepszy smoczek do karmienia?
Kryteria wyboru najlepszego smoczka dla noworodków i niemowląt.
Wiek dziecka.
Wiek dziecka jest pierwszą kwestią przy wyborze smoczka. Tutaj z pomocą przychodzą producenci, którzy dobrze oznakowują opakowanie ze smoczkami. Właściwy wybór jest bardzo ważny. Smoczek zbyt mały nie zapewni odpowiedniej stymulacji jamy ustnej i może wpływać na rozwój mowy i nauki jedzenia w przyszłości. Smoczek za duży również nie jest dobrym pomysłem.
Czasem rodzice uważają, że jeśli ich dziecko jest nieco większe od innych, to można od razu kupić smoczek do karmienia dla niemowląt. Lecz taki smoczek mimo wszystko może okazać się zbyt duży, mięśnie twarzy będą nieprawidłowo pracować a karmienie może być niekomfortowe. Dla noworodka najlepszy jest smoczek 0+. Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia można wymienić smoczek na 1 m+, potem 3 m+. Dostępne są również smoczki 6 m+, a także specjalne smoczki do kaszek.
Szybkość przepływu
Szybkość przepływu jest bardzo ważna, aby zapewnić dziecku komfort karmienia. Dla najmłodszych polecany jest wolny przepływ. Głodny maluch będzie zmotywowany do intensywnego ssania, co w przyszłości może usprawnić rozwój jego mowy. Rodzicom może wydawać się, że jeśli przepływ będzie szybszy, to dziecko szybciej się nasyci i będzie spokojniejsze. Tymczasem zbyt szybki przepływ może sprawić, że maluch będzie się krztusił i posiłki będą stresujące. Zbyt wolny przepływ natomiast może być irytujący i zniechęcający. Może być też tak, że dziecko jest męczliwe i zbyt wolny przepływ spowoduje, że nie będzie się najadać, bo nie starczy mu na to sił.
Jest to kolejna kwestia, która wymaga indywidualnego podejścia. Z czasem smoczki do butelek dla niemowląt można wymieniać na te z coraz szybszym przepływem. Dla starszych dzieci dostępne są również smoczki do kaszek. Jest to bardzo dobra opcja dla dzieci, które nie są jeszcze gotowe do jedzenia łyżeczką. Pomimo opinii, że dziecko powinno jak najszybciej dostawać kaszkę łyżeczką, to jednak każdy maluch ma inne tempo dojrzewania do tego. Dzieci bardzo nie lubią być zmuszane do czegoś, czego nie chcą, można więc na ten okres przejściowy zaproponować karmienie kaszką za pomocą takiego właśnie smoczka.
Materiał, z jakiego wykonany jest smoczek
Najczęściej spotykanymi materiałami, z których wykonane są smoczki, jest silikon i kauczuk. Smoczki silikonowe są najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Są dość twarde i przeźroczyste. Bardzo często kształtem przypominają brodawkę z piersi matki. Kauczuk jest dużo miększy, jasnobrązowy i trochę mniej trwały w porównaniu do silikonowego. Jest jednak dość lubiany przez dzieci. Często jest tak, że pomimo wielu prób maluch nie akceptuje smoczka silikonowego, natomiast po wymianie na kauczukowy szybko wyraża zadowolenie.
Wybór smoczka często spędza młodym rodzicom sen z powiek. Trudno jest poradzić sobie z problemami z karmieniem. Dziecko, które z różnych powodów się nie najada, jest płaczliwe i marudne. To z kolei sprawia, że rodzice też są zmęczeni. Wydaje się, że najlepszą metodą doboru smoczka do butelek dla niemowląt jest metoda prób i błędów. Ile dzieci, tyle preferencji co do smoczka. Ten sam może być przez jednych uwielbiany, przez innych odrzucany. Jeśli pomimo wielu prób rodzicom nie udało się trafić z wyborem i maluch wciąż jest niezadowolony przy jedzeniu, warto skonsultować się z neurologopedą który na podstawie obserwacji dziecka może zaproponować zupełnie inny smoczek, niż rodzice do tej pory próbowali.