Aktywne filtry

Śpiworki do spania

Dobry sen to niezwykle ważny element w życiu każdego człowieka, w tym szczególnie dziecka. Służy nie tylko regeneracji, ale także...

Dobry sen to niezwykle ważny element w życiu każdego człowieka, w tym szczególnie dziecka. Służy nie tylko regeneracji, ale także wpływa na rozwój oraz samopoczucie malucha. Im dziecko młodsze, tym więcej czasu poświęca na sen, dlatego też zapewnienie mu właściwych warunków do odpoczynku jest niezwykle ważne. Artykułem, który pomoże sprawić, że sen dziecka będzie spokojny i komfortowy są z całą pewnością śpiworki dla dzieci.

Śpiworki do spania to produkty, które używane są w zastępstwie koca lub kołderki w celu zapewnienia dziecku komfortu cieplnego podczas snu. W zależności do modelu mogą zapinać się na troczki, zamek lub napki, różnią się między sobą także grubością ocieplenia, dlatego też inny śpiworek powinniśmy wybierać latem, a inny zimą. 

Czy śpiworek do spania jest bezpieczny dla niemowlaka?

Śpiworek dla noworodka wybierany jest często ze względów bezpieczeństwa, pościeli bowiem nie powinno używać dziecko, które w razie zaplątania nie będzie umiało samo zdjąć z siebie kołdry. W przypadku noworodków i młodszych niemowląt unikniemy niebezpieczeństwa uduszenia, kiedy dziecko bezwiednie przykryje sobie twarz kocem lub kołdrą. Śpiworek eliminuje także rozkopywanie się dziecka, wpływając bezpośrednio na spokojny sen, zmarznięte dziecko potrafi bowiem wielokrotnie wybudzać się w ciągu nocy. Śpiworek nie tylko grzeje malucha, ale zapewnia także wygodę, mimo szczelnego okrycia dziecko może bowiem swobodnie poruszać nóżkami nie odkrywając się.

Jak dobrać śpiworek do spania?

Decydując się na zakup śpiworka do snu, warto zwrócić uwagę na wiek i rozmiar dziecka, inny produkt sprawdzi się bowiem u noworodka, a inny u starszaka. Na początek warto kupić śpiworek nieco większy, który wystarczy nam na dłużej. Wybierając konkretny model, mamy dostępne śpiworki wyposażone w rękawy lub takie, które są ich pozbawione. Decydując się na wersję z rękawami, warto starannie wybrać rozmiar. W tym przypadku śpiworek za duży może okazać się niewygodny dla dziecka, choćby przez zbyt długie rękawy. 

Warto zwrócić uwagę także na to, by zbyt duża warstwa ocieplenia nie krępowała ruchów małych rączek, co też może prowadzić do irytacji niemowlęcia. Fason powinien także wyraźnie rozszerzać się ku dołowi, w celu zapewnienia swobody także nóżkom malucha. Zbyt ciasny śpiworek nie tylko będzie dziecku przeszkadzał, ale może także negatywie wpłynąć na rozwój delikatnego układu ruchowego.

Wiązany, zapinany, na rzepy a może na suwak? — Jaki rodzaj zapięcia wybrać

Jeśli chodzi o rodzaj zapięcia, to na rynku znaleźć możemy zarówno śpiworki wiązane, jak i zapinane na zamek błyskawiczny, napy lub rzepy. Tutaj także wybór najlepiej dostosować do konkretnego dziecka. Wiązanie wymaga na pewno więcej czasu i wprawy, nie wybudzi jednak dziecka mającego bardzo płytki sen, co może się stać w przypadku rzepów lub suwaka, które są znacznie głośniejsze. Zapięcie powinno być zawsze zabezpieczone, by nie uszkodzić delikatnej skóry malucha, oraz znajdować się na całej długości śpiworka, w ten sposób nocne przewijanie zostanie w maksymalny sposób ułatwione. 

Idealny śpiworek powinien być uszyty z materiałów najwyższej jakości, posiadających wszelkie niezbędne certyfikaty, oraz, co niezwykle ważne, oddychających. Najbardziej popularnym tworzywem jest tutaj z całą pewnością bawełna, dobrze sprawdzi się jednak także bambus, len czy muślin. Dobrej jakości powinno być także wypełnienie- najlepiej wykonane z silikonu, który nie a właściwości uczulających, dobrze się pierze oraz nieźle przepuszcza powietrze. 

Śpiworek do spania to bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zadbać o to, by ich dziecko spało zdrowo i budziło się wypoczęte. Jest to nie tylko najbezpieczniejsza forma otulania malucha podczas snu, ma także szereg innych zalet. W śpiworku dziecko zasypia spokojnie, czuje się bowiem bezpiecznie i komfortowo, jednocześnie nie odkrywając się w nocy, dzięki czemu jego sen nie jest przerywany. Śpiworek jest niezwykle łatwy w obsłudze, dzięki możliwości prania w pralce jego użytkowanie jest higieniczne, a odpowiednio dobrany wystarczy na pewno na kilka miesięcy. Inwestycja w zdrowy sen dziecka jest zresztą nie do przecenienia, a dobrej jakości śpiworek powinien znaleźć się w każdej noworodkowej wyprawce.

Czytaj więcej